Friday, July 25, 2008

Junior Bacon Currency

Whenever I buy something, rather than thinking about how long it took me to earn the money or how much is left in my account, I usually first think about how many Junior Bacon's from Wendy's I could have bought with that money. I've done this since college when Junior Bacon's were practically my only source of food.

"Should I spend $40 on X, or would I rather have 40 Junior Bacons?"

---

Of course, we've wised up and practically never eat fast food anymore, but it still crosses my mind!

3 comments:

furrever said...

Krista does this as well, only her currency is cans of Coke. Should she spend $10, or buy 20 cans of Coke.

I don't drink Coke and everything I crave is expensive (e.g. steak), so it doesn't really work so well for me.

Rachel Stellaaa said...

When Ruth and I were kids we'd do this with candy bars. BACK THEN they were about 45 cents so with tax you could get 2 for a buck. EVERYTHING up until I was like 14 was compared to the price of a candy bar.

Brigitte said...

In rememberance of your post on how guys can go weeks without toilet paper, I must say this explains a lot! I'm sure you were just thinking..

"Hmm, should I spend ten dollars on toilet paper or buy ten junior bacons? Oh, forget toilet paper!- maybe if I wait long enough Rachel will just buy me some. Boy I could sure use a junior bacon from Wendy's right now..."

haha - it's all coming together.... ;)